Ana Sayfa Göz Sağlığı Şaşılık Çeşitleri ve Nedenleri

Şaşılık Çeşitleri ve Nedenleri

667
0
şaşılık tipleri

Şaşılık çeşitleri, şaşılığın yönüne göre yapılan sınıflandırmada, içe, dışa, yukarı, aşağı kaymalardan bahsedilir.

Oluşum tarzına bağlı olarak yapılan sınıflandırmayı ise doğumsal kaymalar, numaraya ya da felçlere bağlı olarak gelişen şaşılıklar şeklinde sıralamak mümkündür. Bunlar içinde doğumdan itibaren veya doğumun ilk 2-4 ayından sonra ortaya çıkan şaşılık son derece önemlidir.

6 aydan sonra da şaşılık gelişebilir

Bazı tıbbi kaynaklara göre 6 aydan itibaren de doğumsal şaşılık olarak nitelendirilen kaymalar olabilir. Doğumsal kaymalar yüksek açılı, gözlükle düzelmeyen ve daha çok beyin-kas koordinasyon eksikliğine bağlı oluşan şaşılık grubudur. Bu tür kaymalarda tek tedavi ameliyattır.

Beyin felci şaşılık için risk faktörüdür

Numaraya bağlı şaşılıklar ise genellikle 1-2 yaşından sonra ortaya çıkar. Çocuğun geçirdiği ateşli hastalıklar, yaşadığı stresli olaylar ya da başını bir yere çarpması gibi travmalar sonucunda aniden gözünde kayma meydana gelebilir. Aslında az görmeye neden olan her durum şaşılık yapabilir. Erken doğan bebeklerde şaşılık daha fazla görülebilir. Bir de “serebral palsi” (beyin felci) olan bebeklerde şaşılığa sık rastlanır. Bunda beynin oksijensiz kalması etkilidir. Beyin felci oluşumunda anne-baba arasındaki kan uyumsuzluğu, annenin hamilelikte geçirdiği kızamık gibi bazı hastalıklar, annenin aşırı alkol, sigara kullanımı gibi faktörler etkilidir. Kol ve bacaklarda istemsiz kasılmalarla karakterize beyin felcinde göz kasları da etkilenir. Dolayısıyla beyin felci şaşılık için risk faktörüdür.

Çocuklarda şaşılık neden olur?

Bebeklik döneminden sonra çocuk yaş grubunda şaşılığa neden olan başlıca faktör kırma kusurlarıdır. Kırma kusuruna bağlı olarak şaşılıklarda gözlük çocuğun düz bakmasını sağlar. Çocuk gözlüğünü çıkardığında gözleri tekrar kayar. Bu tip kaymalar gözlükle tedavi olur. Bazı çocuklarda ise gözlük kaymayı kısmen düzeltmesine rağmen tamamen geçirmez. Eğer kayma yakına bakarken oluyorsa ilave olarak bifokal gözlükler verilir. Bifokal gözlükte çocuk uzak ve yakın iki ayrı numarayı tek bir gözlükte kullanır. Uzağa gözlüğün üst kısmından, yakına alt kısmından bakar, böylece uzak ve yakındaki kaymasını kontrol edebilir. Gözlükle kayması bir miktar devam ediyor ise bu gibi durumlarda ameliyat gerekebilir.

Şaşılık Çeşitleri ile ilgili tüm bilgilere/makalelere göz atmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.