Ana Sayfa Kontak Lens Kontak lens kullanımı ve temizliği nasıl olmalıdır?

Kontak lens kullanımı ve temizliği nasıl olmalıdır?

760
0

Kontak lens kullanımı, bakımı ve temizleme için göz doktorunuzun tavsiyelerine uymanız esastır. Kontak lensler veya lens bakım ürünleri ile ilgili sorunlar gözlere ciddi zararlar verebilir.

Çok ender durumlarda, kornea ülseri dahil, görüş kaybı ile sonuçlanabilecek göz sorunları meydana gelebilir. Yapılan bir araştırmada ülseratif keratit yıllık genel insidansı kontak lenslerini gündüzleri kullananlar arasında 10.000 kişide yaklaşık 4,1 olurken, kontak lenslerini geceleri de çıkarmayanlar arasında bu oran 10.000 kişide 20,9’dur.

Ülseratif keratit riski, uzun süreli lens takanlarda, günlük lens takanlara oranla 4-5 kat daha yüksektir.

Geceleri de lens takan günlük lens kullanıcıları ve lenslerini sadece gündüzleri takan uzun süreli lens kullanıcıları karşılaştırma dışında tutulduğunda, uzun süreli kullanıcılar arasındaki risk, günlük kullanıcılar arasındakinden 10 ila 15 kez daha büyüktür.

Geceleri de kontak lens takan kullanıcılar arasındaki risk, ilk gece kullanımından itibaren lensin takıldığı ve çıkarıldığı gün sayısına bağlı olarak artabilir.

Sigara kullanan kontak lens kullanıcılarında ülseratif keratit riskinin sigara içmeyenlere göre 3 ila 8 kat daha fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Ülseratif keratit dahil tüm riskler, hijyen kurallarına, lens ve lens kutusu bakımına dikkat edilerek, önerilen süre sonunda lensleri yenisi ile değiştirerek azaltılabilir.

Kontak lens kullanımı ve kontak lens temizleme

Kontak lens kullanımı için lenslerin göze takılmak için hazırlanması

Kontak lens temizleme uygun kontak lens bakımının ilk ve en önemli kısmıdır.

Lenslerinizi takarken ve çıkarırken hijyen kurallarına mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

 • Her zaman lenslerinize dokunmadan önce, ellerinizi yumuşak bir sabunla iyice yıkayın, dikkatle durulayın ve lif bırakmayan bir havlu ile kurulayın.
 • Lenslerinize dokunmadan önce yağlı kozmetikler, soğuk krem içeren sabunlar, losyonlar veya kremler kullanmayın. Lenslerinizi makyaj yapmadan önce takmanız en iyisidir. Su esaslı kozmetiklerin lens üzerindeki zararı yağ esaslı kozmetiklerden daha azdır.
 • Saç spreyi veya başka aerosoller kullanırken gözlerinizi kapalı tutun.
 • Yüzme ve diğer su sporları başta olmak üzere spor faaliyetleri sırasındaki lens kullanımı konusunda doktorunuza danışın.
 • Kontak lenslerin tutulması, takılması, çıkarılması, kontak lens temizleme, dezenfekte edilmesi, saklanması ve kullanılması ile ilgili olarak yazının devamındaki talimatları ve doktorunuzun tavsiyelerini uygulayın.
 • Hiçbir zaman lenslerinizi önerilen süreden uzun takmayın.

Kontak lens ambalajı

Kutuyu açmak için öndeki açma kulakçığını tutun ve çekerek koparın. Her lens sterilitesini korumak amacıyla kendi ambalajı içinde yer almaktadır. Steril blister ambalaj açılmış veya hasarlanmış ise kullanmayın. Kutuyu kapatmak amacıyla kulakçığı içten itmeniz yeterli olacaktır.

Kontak lens ambalajını açarken

 • Lensi, solüsyonun içine yerleştirmek için lens paketini sallayın.
 • Folyoyu sıyırıp açın. Lensi dikkatlice parmak uçlarınıza alın, tırnaklarınızın lense zarar vermemesi için dikkatli olun. Tırnaklarınızın kısa ve düzgün olması lense zarar vermemenize yardımcı olur.
 • Lensi kabın yan yüzeyinden yukarı kaydırarak dikkatlice çıkarın. Asla cımbız veya başka bir alet kullanmayın.

Kontak lensin göze takılması

Lensleriniz birbirinden farklı diyoptiride ile karışıklığı önlemek için daima önce sağ gözünüze lens takma alışkanlığını geliştirin.

Kontak lensi takmadan önce üzerinde çentik veya yırtık olup olmadığını kontrol edin. Eğer hasarlanmış gibi görünüyorsa onu atın ve bir başka lensi kullanın.

Ayrıca lensin ters mi düz mü olduğunu kontrol edin.

Lensi işaret parmağınızın tepesine yerleştirin ve göz seviyesinin altında tutun; lensin kavisine dışarıdan bakınız.

Not: Lensi gözünüzde takmadan önce durulamak istiyorsanız, sadece doktorunuz tarafından önerilen steril lens solüsyonunu kullanın.

ASLA MUSLUK SUYU KULLANMAYIN. 

Kontak lensi göze yerleştirmek

 • Önce sağ gözünüzün lensini takmakla başlayın. Lensi inceleyin ve ters olmadığından emin olduktan sonra lensi işaret parmağınızın ucuna yerleştirin.
 • Aynı elinizin orta parmağı ile alt göz kapağını aşağıya çekin.
 • Diğer elinizin işaret ve orta parmakları ile üst göz kapağınızı yukarı kaldırın ve lensi gözünüzün üzerine yerleştirin.
 • Göz kapaklarınızı yavaşça serbest bırakın ve birkaç kez kırpın.
 • Sol gözünüz için de bu adımları tekrarlayın.

Lens takmak için başka yöntemler de vardır. Eğer yukarıdaki yöntem sizin için zor olursa göz doktorunuz size başka bir alternatif önerebilir.

Kontak lensi göze merkezlemek

Genellikle, bir lens göze takıldığı zaman kendiliğinden gözün ortasına yerleşir ve çok ender olarak kullanım sırasında gözün beyaz kısmına kayabilir. Bununla beraber, eğer takma ve çıkarma uygun olarak yapılmazsa bu durum meydana gelebilir. Lensi merkezlemek için, aşağıdaki yöntemlerden birisini takip edebilirsiniz:

Göz kapaklarınızı kapatın ve bu pozisyondayken hafifçe masaj yaparak lensi yerine oturtun.

Ya da; gözünüz açıkken, üst ve alt göz kapağının kenarına parmağınızla basınç uygulayarak merkezden uzaklaşmış lensi yavaşça gözün ortasına doğru hareket ettirin.

Not: Eğer lensi taktıktan sonra görüşünüz bulanık ise, şunları kontrol edin:

 • Lens doğru pozisyonda ise, çıkarın ve
 • Lens gözünüzün ortasına merkezlenmemiş olabilir. Yukarıdaki talimatları uygulayın.
 • Lenslerin üzerinde kozmetik veya yağ olup olmadığını kontrol edin. Varsa lensi atın ve yenisini takın.
 • Sağ ve sol lens yanlışlıkla birbirinin yerine takılmış olabilir.
 • Lens ters yüz olmuş olabilir ve bu da normale göre rahatsızlıklık hissi verir.

Yapışmış (hareket etmeyen) kontak lens bakımı

Eğer lens gözünüze yapışırsa, göz doktorunuz size kaydırıcı veya nemlendirici bir solüsyon önerebilir. Bu şekilde, lensleriniz takılıyken onları daha rahat hale getirmek için nemlendirebilirsiniz. Bu solüsyondan birkaç damla gözünüze damlatın ve lensler göz üzerinde serbestçe hareket etmeye başlayıncaya kadar bekleyin. Bu uygulama sorunu çözmediği takdirde derhal doktorunuza danışın.

Kontak lenslerin çıkartılması

Daima önce hep aynı lensi çıkarın.

Temizlik bölümünde anlatıldığı gibi, önce ellerinizi iyice yıkayın, durulayın, kurulayın ve gerekli hijyen kurallarını uygulayın.

Dikkat: 

Lensi çıkartmaya çalışmadan önce lensin gözünüzün ortasında bulunduğundan emin olun.

Diğer gözünüzü kapatarak bunu tespit edebilirsiniz. Eğer görüş bulanıklaşırsa, lens ve gözünüzün beyazına kaymıştır ya da gözünüzde değildir. Lensin yerini tespit etmek için bir ayna karşısında, üst göz kapağınızı yukarı çekerek ve bu esnada aşağıya bakarak gözünüzün üst alanını inceleyin. Sonra alt göz kapağını aşağıya çekerek gözünüzün alt alanını inceleyin.

Lens bulunca, çimdik yöntemi veya göz doktorunuz tarafından tavsiye edilen diğer bir yöntemi kullanarak lensi çıkartabilirsiniz.

Çimdik Yöntemi

 • Yukarı bakın, işaret parmağınızı kullanarak lensi aşağıya gözünüzün beyaz kısmına kaydırın.
 • Lensi nazikçe işaret ve baş parmaklarınız arasında tutun ve çıkartın.

Kontak lens bakımı

Lenslerinizi sürekli olarak güvenli ve konfor içinde kullanabilmek için, lenslerinizi her çıkarttığınızda göz doktorunuz tarafından size verilen talimatlara uymanız çok önemlidir. Kontak lens temizleme, durulama, dezenfekte, saklama, ıslatma ve kayganlaştırma için verilmiş talimatları dikkatle okuyun.

Lensle ilgili uygulamaların doğru yapılmaması, “Kontak lens kullanımı ve kontak lens bakımı hakkında bilmeniz gerekenler” bölümünde açıklandığı gibi, ciddi göz problemlerinin meydana gelmesi ile sonuçlanabilir.

Kullanım sırasında lens üzerinde birikmiş olabilecek mukus, çeşitli salgılar ve birikintilerin çıkarılması için temizleme ve durulama işlemlerinin yapılması gerekir. Bunu lenslerinizi çıkarttıktan hemen sonra ve dezenfekte etmeden önce yapın.

Zararlı mikroorganizmalar ancak temizleme, durulama ve dezenfeksiyon işlemleri ile giderilebilir.

Kontak lens kullanımı ve bakımı için, göz doktorunuz tarafından önerilen bakım sistemini uygulayın. Eğer hidrojen peroksit kullanan bir sistem uyguluyorsanız, lenslerinizi aynı zamanda nötralize etmek zorundasınız.

 • Lensleri tutmadan önce daima ellerinizi yıkayın.
 • Taze, son kullanma süresi geçmemiş lens bakım solüsyonlarını kullanın.
 • Isı kullanan termal sistemler lenslerinize zarar verebilir.
 • Lenslerinizi ASLA sadece serum fizyolojik (tuzlu su) içinde saklamayın. Serum fizyolojik, lensleri mikroorganizma bulaşmalarına karşı korumaz ve göz enfeksiyonlarına yol açabilir.
 • Sadece klasik sert lensler için tavsiye edilen solüsyonları ASLA kullanmayın.
 • Bu lens materyali silikon içerdiğinden, ıslanabilirliği değişik lens bakım ürünlerine göre değişebilir.
 • Lenslerinizi kayganlaştırmak ve ıslatmak için ASLA ağzınıza sokmayın veya önerilen solüsyonların dışında bir şey kullanmayın.
 • Lensleri asla musluk suyunda durulamayın. Musluk suyu lensleri kirletecek veya zarar verecek yabancı maddeler içerebilir ve gözde enfeksiyon ve yaralanmalara yol açabilir.
 • Karışmalarını önlemek için her zaman önce sağ lensi temizleyin.
 • Takmadığınız zaman lensleri, lens saklama kutusunun doğru bölmesine koyun ve saklama solüsyonu içine tamamen girdiklerinden emin olun. Lensler uzun süreli olarak dışarıda bırakılırlarsa, kuruyup sertleşebilirler. Eğer böyle bir şey olursa, lensleri atın.
 • ASLA lens kutunuzdaki solüsyonu tekrar kullanmayın.
 • Lensleri uzun süre saklamanız gerektiğinde doktorunuza danışın.

Kontak lens kutusunun bakımı

Lens kutuları bakteri kaynağı olabileceğinden, kullandıktan sonra boşaltılmalı, temizlenmeli, tavsiye edilen steril solüsyonlarla durulanmalı ve kapakları açık olarak kurumaya bırakılmalıdırlar. Lens kutunuz, imalatçısının veya göz doktorunuzun tavsiye edeceği şekilde, belli aralıklarla değiştirilmelidir.

LENS KUTUSUNU ASLA MUSLUK SUYU İLE TEMİZLEMEYİN.

Monovizyon düzeltmesi için talimatlar

Doktorunuz size monovizyon düzeltmeye ihtiyacınız olduğunu belirttiği takdirde, aşağıdakilere dikkat etmelisiniz.

Herhangi bir lens düzeltme türünde olabileceği gibi bu tip uygulamalarda da bir görüş rahatsızlığı olabilir. Bazı hallerde monovizyon lensler görüş netliğini, mesafe algılama ve yakın görme derinliğini azaltabilir. Bazı hastalar buna adapte olmakta güçlük çekebilir.

Hafif bulanıklık ve değişken görüş gibi belirtiler, gözünüzün adapte olabilmesine bağlı olarak, kısa veya birkaç hafta süreli olabilir. Bu belirtiler ne kadar uzun sürerse sizin başarılı adaptasyon şansınız o kadar azalır.

Bu dönem süresince lenslerin, çok net görüş gerektirmeyen alışılmış hallerde kullanılması tavsiye olunur. Örneğin, gözleriniz alışıncaya kadar, araba kullanılmaması gibi.

Bazı hastalarda önemli işler esnasında görüş netliği sağlamak için lensin üzerine gözlük de takılması gerekmektedir.

 • Bazı durumlarda hastalar zayıf ışıkta çalışırken, örneğin gece araba kullanırken, tam olarak rahat edemezler. Eğer böyle bir şey olursa, daha keskin bir mesafe görüşü gerektiğinde her iki gözün de düzeltilebilmesi için ilave lens verilebilir.
 • Monovizyon lens takılacağı kararı, bir göz doktorunun yapacağı dikkatli bir muayeneden sonra verilmelidir.
 • Monovizyon lenslere adapte olmanıza yardımcı olmak için size verilen tavsiyelere uymalısınız. Adaptasyon dönemi içinde ve sonrasında karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar hakkında daima göz doktorunuzla görüşmelisiniz.

Güvenlik kontrolü

Günde en az bir defa kendi kendinize basit bir muayene yapmalısınız.

Kendinize şu soruları sorun:

 • Gözlerim, lenslerimle rahat mı?
 • Gözlerim nasıl görünüyor?
 • İyi görmeye devam ediyor muyum?

Aşağıda belirtilen problemlerden herhangi biri ile karşılaştığınızda lensi hemen çıkarmanız gerekir,

 • Gözde kaşıntı, yanma veya batma.
 • Gözde bir şey var hissi.
 • Aşırı sulanma, normal olmayan göz akıntısı veya kızarıklık.
 • Bulanık görüş, nesnelerin etrafında gökkuşağı veya harelenme görüntüsü.
 • Aşırı göz kuruluğu (lensler devamlı veya çok uzun zaman takılırsa göz kuruması meydana gelebilir)
 • Ya da lensler ilk takıldıkları zamana göre daha rahatsız ise.

Lensi çıkarttığınız zaman rahatsızlık hissi ortadan kalkıyorsa, lenste hasarlanma, kir veya yabancı cisim olup olmadığını kontrol etmek için yakından incelemeniz gerekir. Böyle bir durumda lens atılmalı ve yeni bir lens kullanılmalıdır.

Eğer sorun devam ederse, yeni lensleri de çıkartın ve derhal göz doktorunuza başvurun. Kontak lens kullanımı prosedürlerini atlamayın.

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birisi enfeksiyon veya kornea ülseri gibi ciddi bir durumun işareti olabilir. Gözlerinizde önemli bir zarar meydana gelmemesi için bu belirtilerin derhal teşhis ve tedavi edilmesi gerekir.

UNUTMAYIN! BELİRTİLER UYARI İŞARETLERİDİR. ŞÜPHE HALİNDE LENSLERİNİZİ ÇIKARTIN.

Kontak lens önemli bilgiler

Önlemler

 • Göz doktorunuzun muayenehanesinden ayrılmadan önce, lenslerinizi kendinizin çıkartabileceğinden emin olun.
 • Eğer gözleriniz kızarır veya tahriş olursa derhal lenslerinizi çıkartın.
 • Herhangi bir göz damlası kullanmadan önce göz doktorunuza danışın.
 • Antihistaminikler, dekonjestanlar, diüretikler, kas gevşeticiler, trankilizanlar gibi bazı ilaçlar ile araç tutmasına karşı kullanılan ilaçlar gözü kurumasına, lensi daha çok hissetmeye veya bulanık görüşe sebep olabilirler. Eğer bir sorunla karşılaşırsanız, doktorunuza danışmalısınız.
 • Gözünüze kimyasal madde sıçradığı takdirde; GÖZLERİNİZİ DERHAL MUSLUK SUYU İLE YIKAYIN. GECİKMEDEN GÖZ DOKTORUNUZA VEYA EN YAKIN HASTANENİN ACİL SERVİSİNE BAŞVURUN.
 • Oral kontraseptif kullananların görüşlerinde veya lens toleranslarında değişiklikler meydana gelebilir. Göz doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir.
 • Bütün kontak lenslerde olduğu gibi, sağlıklı bir görüşü korumak için düzenli olarak göz kontrolleri yaptırmak önemlidir.
 • Başkasının lenslerinizi takmasına izin vermeyin. Lenslerin paylaşılması göz enfeksiyonlarının oluşma olasılığını arttırır.
 • Sağlıklı, rahat bir görüş için, lenslerinizi sadece göz doktorunuzun önerdiği şekilde takılmaları gerekir. Bunlar lenslerinizin takılmasını, değiştirilmesini ve bakımını içerir. Bu kitapçık bu talimatların bir hatırlacısı olacaktır.
 • Sağlık durumunuz hakkında doktorunuza tam bilgi vermeniz, doktorunuzun ihtiyaçlarınıza uygun bir lens ve bakım sistemi vermesini sağlayacaktır.
 • Doktorunuz tarafından önerilen değiştirme zamanı geldiğinde kontak lensler atılmalı ve yenisi kullanılmaya başlanmalıdır.
 • Yüzme ve diğer su sporları esnasında kontak lens kullanımı için doktorunuza danışın. Yüzme vb. faaliyetler esnasındaki suyun, kontak lenslerinizle teması mikroorganizma bulaşmasına bağlı göz enfeksiyonu riskini arttırabilir.
 • Kontak lens kullanırken zararlı ve tahriş edici buhar veya dumana maruz kalmaktan kaçının.
 • Kontak lens kullanıyorsanız bunu işvereninize bildirin. Bazı işlerde göz koruyucu ekipman kullanılması ya da hiç kontak lens kullanılmaması gerekebilir.
 • Eğer herhangi bir sorununuz varsa, göz doktorunuza danışın.
 • Kontak lens temizleme lensleriniz için önemli bir olaydır. İhmal etmeyin.

Kontak lens temizleme ile ilgili kısa özet

Diğer kontak lenslerde olduğu gibi, görüşünüzü korumak ve arttırmak için takip edilmesi gereken temel kurallar vardır.

 • Daima, güvenli lens kullanımı için verilmiş olan talimatlara uyun. Performansı ve sağlıklı görüşü üst düzeyde tutmak için düzenli kontroller yapılmalıdır.
 • Yüksek hijyen standartlarına uyun.
 • ASLA lenslerinizi tavsiye edilenden daha uzun süreli takmayın.
 • Lensler çıkarıldıktan sonra tekrar takılmadan önce her seferinde TEMİZLENMELİ, DURULANMALI ve DEZENFEKTE EDİLMELİDİR.
 • ASLA lens kutunuzdaki solüsyonu tekrar kullanmayın. Lensleri her çıkarttığınızda yeni solüsyon kullanarak bakımını yapın.
 • Lensleriniz veya lens kutunuz için ASLA musluk suyu kullanmayın.
 • Kızarıklık, irritasyon veya bulanık görüş gibi bir sorununuz olursa, DERHAL lenslerinizi çıkartın ve göz doktorunuza danışın.
 • Lenslerin takılı olmaması gereken bir zamanda mecburen takmamak için her zaman yanınızda gözlük bulundurun. Görme kusurlarının düzeltilmesinde lensler tercih edilen uygulama olmakla beraber gözlük de önemli bir destekleyicidir.

Azami yarar ve performans sağlamak için bu kuralların uygulanmasının çok önemli olduğunu kabul etmeniz gerekir.

Kontak lens bakımı, temizleme ve kullanımı ile alakalı tüm bilgilere/makalelere göz atmak için tıklayın: Kontak Lens

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.