Ana Sayfa Göz Sağlığı Göz ölçümü alınmazsa ne olur?

Göz ölçümü alınmazsa ne olur?

1008
0
pd ölçümü
Ekartman cetveliyle PD ölçümü.

Optisyenlik müesseselerinde alınan göz ölçümü ne işe yarar? Ben gözlük alırken benden gözlükçüm böyle bir ölçüm almadı, şimdi ne olacak? Her gözlükten mi alınması gerekiyor yoksa sadece çok odaklı, üçü bir arada ya da progresif olarak bilinen gözlüklerden mi alınması gerekiyor? Neden böyle bir ölçüm alma gereği hissediyoruz?

Optisyenlik mesleğinin belki de en önemli işlevi bu. Optik mağazalarına gözlük reçetesi ile gittiğinizde sizden ölçüm alırlar. Genellikle pupillametre ile iki göz bebeği arasındaki mesafeyi ölçerler (PD mesafesi) ve ardından montaj yüksekliği tespiti yapıp bu alınan ölçülere göre, reçete değerleriniz de baz alınarak size en uygun cam, optisyeniniz tarafından sunulur. Hatta iyi bir optisyen, siz optik mağazaya giriş yaptığınız anda yüz hattınızı inceleyerek genel bir çerçeve portföyü kafasında oluşturur. 

Optik mağazalar birer sağlık kuruluşudur

Optisyenlik mesleğinde dikkat edilmesi ve atlanmaması gereken iki göz bebeği arası mesafe ölçümü olan pupilla mesafesi ve montaj yüksekliği ölçümü bizi pencere camı takan kişilerden ayıran, yetkinlik sahibi yapan, bu işi sağlık mesleği yapan en önemli olgudur. 

Optisyenlik müesseseleri, Sağlık Bakanlığı denetimine bağlı olarak İl Sağlık Müdürlükleri tarafından rutin olarak denetlenir. Özel bir meslek kanunu olan 5193 sayılı kanuna göre hareket ederler ve bu mesleği icra edebilmek için en az ön lisans seviyesinde bir eğitim almak gerekiyor. Optisyenler, gözlük yapmanın dışında aynı zamanda sağlık danışanıdır. Optisyenler ve gözlükçüler olarak gözün optik merkezden bakmasını sağlamak mesleğimizin en temel teknik konusudur. 

optik ölçüm
Çocuklarda iki göz bebeği ölçümü hassas bir şekilde alınmalı ve teyit edilmelidir.

Nasıl görüyoruz?

Optisyenlik eğitimi verilen üniversitelerde istenmeyen prizmatik etki ve bu ölçülerin önemi üzerinde durulması gerekiyor. Gözümüz çok komplike bir optik sistem. Halen göz ile beyin arasında nasıl bir ilişki var, bazı şeyler hala sır. Muazzam bir yapı olmasının sebebi de bu. Gözümüzle alakalı herkesin ortaokulda öğrendiği şeyi hatırlayalım: Işık, önce gözümüzün en dışındaki korneadan geçer. Sonrasında humor aköz, göz merceği (lens) ve vitreus sıvısından geçerek retina üzerine düşer. Ve sinir ağları bakımından çok zengin olan retina aracılığıyla optik sinire oradan da beyninize kadar iletilir. Ve beyin bu görüntüleri işleyerek görmemizi sağlar.

Gözlük reçeteniz aslında ne diyor?

Bu saymış olduğumuz kornea, humor aköz, göz merceği ve vitreus gözün kırıcı ortamlarıdır. Işık, az önce saydığım bu oluşumlarda kırılarak retinaya düşer ve net bir şekilde görmemizi sağlar. Tabii ki gözümüzde herhangi bir kusur yoksa. Bu kırıcı ortamlar gözümüzde görevini mükemmel bir şekilde idame ettirir. Eğer gözümüzde bir refraktif kusur (miyopi, hipermetropi, astigmatizma) meydana gelmişse, az önce retina üzerine düşen görüntü retinanın önüne veya arkasına düşecektir. Miyopide kırıcılık fazla olduğu için görüntü retinanın önünde, hipermetropide ise kırıcılık az olduğu için retinanın arkasına düşecektir. Göz doktoru da bunu tespit edip optisyen ve gözlükçülere şunu diyor reçete yazarak: Bu önde veya arkada oluşan görüntüyü retinanın tam merkezine getirecek uygun merceği tak. Böylelikle kişi uzağı ya da yakını net bir şekilde görebilsin. 

Gözlük camları yuvarlak ve farklı çaplarda üretilir. Herhangi bir numaraya sahip olan gözlük camının; bu ister 0.25, ister 1 ya da 2 derece olsun bir optik merkezi vardır. Camın en güçlü ve kaliteli görüşe sahip alanıdır burası. Optik merkezde görüş mükemmeldir.

Göz ölçümü alınmazsa ne olur?

Optisyen ve gözlükçülerin amacı, az önce saymış olduğum bu dört kırıcı ortam kadar işlevini mükemmel bir şekilde yerine getirebilecek beşinci merceği eklemek olmalıdır. Bunu nasıl yapıyoruz peki? Pupilla mesafesi ve montaj yüksekliği ölçülerini alıp kişi gözlük camının neresinden bakıyorsa yani kişinin baktığı nokta ile gözlük camının optik merkezini birbiriyle çakıştırıyoruz. Bu ölçü alınmazsa Gözün gözlüğe uyumunu zorlaştırdığı gibi baş ağrısı, göz yorgunluğu, cisimleri olduğu yerden başka yerde algılama gibi çukur görme birçok belirti yaşayabilirsiniz. Hatta göz kasları henüz tam anlamıyla gelişmemiş olan çocuklarda göz tembelliği ve şaşılık gibi durumlara da yol açabileceğini söyleyebilirim. Özellikle yüksek hipermetropi teşhisi konmuş çocuklara dikkat etmek gerekiyor.

Bu yüzden gözlük kişiye özel yapılan optik sağlık gerecidir. Bu ölçüleri almadan gözlük yapan kişi kendine optisyen veya gözlükçü dememeli. Taylan Küçüker’in dediği gibi: Sağlık gereci olan gözlüğü mal, optisyenlik müesseselerini ticarethane, gözlük kullanıcısını sadece müşteri olarak gören ticari zihniyetle mesleğimizi sağlık mesleği sınıfına taşımakta ciddi sıkıntılarımız var.

Okumak zor geldiyse seni şöyle alalım: Optik mağazalarda göz ölçümü alınmazsa ne olur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.