Ana Sayfa Kontak Lens Dünden Bugüne Kontak Lens Tarihi

Dünden Bugüne Kontak Lens Tarihi

775
0

Kontak lens fikrine değer verilmesini ilk kez Dr. Thomas Young tasarlamıştır. 1789’da yazdığı ve 1801’de takdimini yaptığı çalışma ile kontak lens fikri filizlenmiş üzerinde çalışmalar yapılan bu durum inandırıcı hale gelmiştir. Daha sonra Dr. Young, “Hidrodiyaskop” adı verilen bir enstrümanı tanımlamış ve korneaları küratörün optik dezavantajlarını bu aletin bertaraf ettiğini araştırarak bulmuştur.

1/4 inç uzunluğundaki yani yaklaşık 5 mm uzunluğundaki bir cam tüpün son kısmına bir mikroskop lensi (bikonveks lens) tespit etmiş, daha sonra bu tüpü su ile doldurarak kendi gözüne tatbik etmiştir. Dr. Young, bu tüpü korneanın yarısı tüpe girecek şekilde ve her yerin su ile temasını sağlayarak kendi gözüne tespit etmiştir.

G.B. Airy ve John Herschel 

G.B. Airy ve John Herschel’in kontak lens konusundaki katkıları ifade edilecek olursa; 1827 yılında, Mr. Airy’nin kendi gözlerinde uygulamayı tasarladığı önemli bir hususu müşahede ettiği anlaşılmıştır. Bu müşahede sonucu “astigmatizmayı” keşfetmiş ve bu tip refraksiyon kusurlarının düzeltilmesinde “astigmatik lenslerin” kullanılabileceğini saptamıştır.

Takriben aynı tarihlerde Herschel, korneadaki düzenli ve düzensiz astigmatizmayı düzeltmek için şeffaf jelatinli bir madde ile doldurulmuş kontak lenslerin kullanılmasını ve kornea üzerine temas etmek üzere yerleştirilmesini önermiştir.

E. Fick, E. Kalt ve August Müller

1888 yılı kontak lens tarihinde önemli bir yer edinmiştir. Birbirinden bağımsız olarak çalışan üç bilim adamı bu tarihte insan gözüne kontak lens adapte etmeye teşebbüs etmişlerdir. Bu bilim adamları Zürih’te E. Fick, Paris’te E. Kalt ve Kiel’de August Müller Gladbach’tir.

Fick, ilk denemesini tavşanlar üzerinde yapmıştır. Yaptığı çalışmalar sonucu ortaya çıkardığı kendi kontak lensine “Kontackt Brille” ismini vermiştir. Bu lens paralel yüzeyli ferik bir segmentten yapılmış ince ve ufak bir kaptan ibarettir. Bir seri denemeden sonra Fick biçimi iyi seçilmiş bir lensin göz kapağı ile tutulmasına gerek kalmadan atmosferik basınçla sağlam şekilde göz küresine tatbik edildiğinde buradan düşmeden kalabildiğini göstermiştir.

Aynı zamanda Fick göz-lens arasında kullanılacak birçok solüsyon üzerinde de araştırma yapmıştır. Dr. Fick, tavşanlar üzerindeki denemelerinden sonra, insan cesetleri üzerinde de araştırma yapmış, göz kalıplaması sonuçlarını incelemiştir. Bu araştırmalar sonucunda insan kornea yarıçapın, skleral yarıçaptan kısa olduğunu göstermiştir.

Dr. Fick, 1887 yılının yazında Zeiss şirketinin müdürü ile temasa geçerek aşağıdaki boyutlarda bir kontak lens yapmalarını istemiştir.

Kornea için esas çapı 7 mm genişliğinde olan küresel bir kabın kurvatür çapı 8 mm ve sklera kısmı kurvatür çapı 12 mm, genişliği 3 mm olarak üretilmiş, lensin toplam ağırlığı ise 0,5 gr olarak tespit olunmuştur.

Dr. Fick’in kontak lens tespiti yaptığı 6 hastadan 5’inde düzensiz astigmatizma ve birinde keratokonus mevcuttur.

Mr. Panas

Paris’te E. Kalt’ın çalışmaları dikkate alınacak olduğunda; E. Kalt’ın yapmış olduğu araştırma sonuçlarının, Paris’teki bir hastanede şef olarak çalışan Mr. Panas tarafından 20 Mart 1888’de Tıp Akademisi’nin bir toplantısında tanıtıldığı ortaya çıkmıştır.

Mr. Panas, keratokonusu olan iki hastayı Dr. Kalt’ın kontak lensleri ile tedavi ettiği belirtilmiştir. Mr. Panas, hastalardan birinin 0,5 metre’den (yarım metre) güçlükle parmak sayabildiğini, Dr. Kalt’ın kontak lensleri ile tedavisinden sonra süratle görmesinin iyileştiğini ve 26 mm tipteki okuma noktalarını 5 metre mesafeden okuyabildiği ifade edilmiş, yakın mesafeden gazeteyi okumaya başladığı görülmüştür.

August Müller ve Gladbach

1989 yılında 25 yaşında olan August Müller – Gladbach kontak lens üzerine bir teorinin geliştirilmesi tezini yayınlamıştır. Kendisi hazırladığı kontak lenslere “Hornhautlinsen” adını vermiştir. Kendisinde -14.00 D’lik görme bozukluğu olduğu için, spesifikasyonlara göre kendisine bir kontak lens yapılması hizmetlerini Berlin’deki bir optisyenden sağlamıştır. Korneal kısmının kurvatür yarıçapı 10 mm ve skleral kısım yarıçapı 12 mm olarak ölçülmüş, böylece kendi refraksiyonunu -14.00 diyoptriden -0.50 diyoptiriye düzeltmiştir.

Bununla beraber kontak lensleri 30 dakikadan daha uzun süre takmamıştır. Kornea üzerindeki lensin kenarlarının korneanın konjonktival kan damarlarına basınç yaparak ezdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu güçlüğü yenmek için birçok teşebbüste bulunmuş fakat başarılı olamamıştır.

D. E. Sulzer

1892 yılında D. E. Sulzer iki hastasına Zeiss firmasının yaptığı kontak lensleri tespit etmiştir. Prof. Heine, 1929’da Amsterdam’da yapılan 13. Uluslararası Oftalmoloji Kongresi’nde çok sayıda kontak lens ihtiva eden deneme seti ile kontak lens tespitine ait bir metodu izah etmiştir.

Dr. Dallas

1923 yılında Budapeşte’de Profesör Grosz’un kliniğinde çalışan Dr. Dallas önceki metotları geliştirmek suretiyle kişisel kalıp yapma tekniğini mükemmelleştirmiştir. Bu tekniği detayı ile 1933 yılında rapor halinde sunmuştur. Dr. Dallas, daha sonra Londra’da merkezler tahsis ederek lens imalatçısı olmuştur.

Dr. William Feinbloom

Kontak lens yapımında plastik kullanan ilk Amerikalı Dr. William Feinbloom’dur. Korneal kısmı plastik olan bir kontak lense ait rapor sunmuştur. Tamamen plastik olan skleral kontak lensi 1940 yılında “Theodere Obrig” tanıtmıştır. Bu lenslerin kornea ve skleral kısmının her ikisi de ışık geçirgen durumdaydı.

Mr. Obrig

Mr. Obrig, aynı zamanda kontak lensin tespitini kontrolde UV ışık altında Fluorescein’i ilk kullanan kişi olarak bilinmektedir.

Mr. Norman Bier

Akışkan olmayan ilk skleral kontak lens İngiltere’de 1943’te Mr. Norman Bier tarafından yapılmıştır. Bu lensler aynı zamanda kornea ve skleral kürbürler arasında bir geçiş kurbürünü ihtiva ettiği için “Transcurve” (Değişken Kurbürlü) lens adını da almıştır.

Nissel

Geniş açılı kontak lens 1946’da İngiltere’de “Nissel” tarafından bulunmuştur. Akıcı olmayan plastik kontak lensler ilk defa ABD’de 1950’de ortaya çıkmış ve “Mueller-Welt” akıcı olmayan lensleri olarak bilinmektedir. Bu lens, gerçekte 1925’te Mueller-Welt’in ilk defa keşfettiği cam lensi gibidir. ABD’de ortaya çıkışından kısa bir süre sonra 1951’de bu lenslerin hastaya uygulanması başlamıştır.

Mr. Kevin Tuohy

İlk kornea plastik kontak lens 1948’de ortaya çıkmış ve orijinal olarak “Mr. Kevin Tuohy” eliyle tanıtılmıştır.

Wilhem Sohnges, Frank Dickinson ve John Neil

Mikro lens yaklaşık 9.5 mm çapında, 0.2 mm kalınlığında tek kurbürlü bir lens çeşididir. Bu lensler 1951’de Almanya’dan “Wilhem Sohnges” İngiltere’den “Frank Dickinson” ve ABD’den John Neil tarafından ortaya çıkarılmıştır.

Kontak Lens Tarihi Kronolojik Sıra

1508 – İlk kontak lens düşüncesi, Leonardo Da Vinci

1636 – Korneayı nötralize etmek için göze tutunan bir su tüpü tanımladı, Rene Descartes

1789 – Kontak lens fikrine ilk kez değer verildi, Dr. Thomas Young

1823 – Kırınım sorunlarını çözmek için lensin gözle temasını önerdi, John F. W. Herschel

1827 – Astigmatizma olgularında kullanım fikri, G. B. Airy

1887 – Hasta göz kapağından korneayı korumak için transparan kornea kısmı olan ince cam kabuk icadı, F. G. Muller

1888 – Kırınım gücü olan ilk skleral kontak lensi tanımladı, E. Fick

1888 – İnsan gözüne ilk lens teşebbüsü, E. Fick, E. Kalt, August Muller

1892 – Zeiss firmasının yapmış olduğu lenslerin hastalar üzerinde denenmesi, D. E. Sulzer

1925 – İlk cam lensi, Mueller-Welt

1940 – Kontak lens tarihi ilk kez plastik kullanılması, Dr. William Feinbloom

1940/1950 – İlk sert kontak lens

1943 – Akışkan olmayan ilk skleral kontak lens, Mr. Norman Bier

1946 – Geniş açılı ilk kontak lens, Nissel

1948 – İlk kornea plastik lensi, Mr. Kevin Tuohy

1951 – Mikro lens icadı, Wilhem Sohnges, Frank Dickinson, John Neil

1962 – Kontak lens tarihi ilk yumuşak kontak lens

1973 – Silikon ilaveli ilk sert kontak lens

1990 – Gelişmiş yumuşak kontak lens

2000 – Silikonlu hidrojen lensler

Kontak lens tarihi ve kontak lenslerle alakalı tüm bilgilere/makalelere göz atmak için tıklayın: Kontak Lens

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.